آنفولانزا خوکی

آنفولانزا خوکی

در مطلب گذشته راجع به آنفولانزا خوکی یا همان ویروس H1N1 تیپ A صحبت کردیم و میزن خطرناک و کشنده بودن آن برای انسان مشخص شد و علائم آن نیز بیان شد. از آنجا که بیماری می تواند به راحتی منجر به مرگ شود باید راههای انتقال آن را دانست تا مانع ابتلا به آن شد.

راههای انتقال بیماری:

انتقال بیماری از شخص به شخص دیگر به سادگی از راه تنفسی و قطرات تنفسی و ترشحات بینی و عطسه و سرفه صورت می گیرد و از راه صحبت کردن و آواز خواندن می تواند منتقل شود، در صورتی که فاصله افراد تا 1متر از هم فاصله داشته باشند. در فاصله بیشتر امکان انتقال وجود ندارد یا خیلی کم است.

انتقال همچنین از راه لمس سطوح آلوده به ویروس و مالیدن دست به چشم و دهان و بینی می تواند فرد را آلوده کند.

مشکل که در انتقال بیماری وجود دارد این است که ویروس می تواند تا مدت ها در محیط زنده بماند و به راحتی به دستگاه تنفسی افراد منتقل شود.

برخی افراد که دارای علائم هستند بیشتر در اولویت قرار دارند تا تست رویشان انجام شود. این افراد شامل بیماران بستری در بیمارستان و افراد دارای مشکلات ریوی و بیماریهای شدید هستند. همچنین افراد مسن و کودکان و افراد دارای مشکل نقص سیستم ایمنی نیز در اولویت می باشند.

تشخیص بیماری با نمونه برداری از حلق و بینی با استفاده ازسوپ صورت می گیرد. فرد نمونه گیر باید وسایل و تجهیزات کافی مانند ماسک و دستکش برای نمونه گیری داشته باشد.

این ویروس اگرپیشرفته باشد قابل درمان نیست ولی اگر زود تشخیص داده شود با داروهای ضد ویروس مثل Oseltamivir ، Zanamivir آمانتادين و ريمانتادين قابل درمان است.

به علت اینکه این ویروس می تواند بدن را ضعیف می کند انواع عفونت های باکتریایی نیز به وجود می آیند. به همین دلیل پزشک داروهای آنتی بیوتیک نیز تجویزمی کند.

منبع: وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

برچسب گذاری توسط , , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − دوازده =