بیماری مالاریا و علائم

بیماری مالاریا و علائم

یک از بیماریهایی که از قدیم تا به امروز افراد زیادی را مورد خطر قرار داده بیماری مالاریا می باشد که جز بیماریهای انگلی است و نام دیگر آن پلاسمودیوم فالسی پاروم است. البته این بیماری بیشتر در کشورهای گرمسیری جها ن از جمله ایران شیوع دارد و در نواحی غربی از بین رفته است. علت مهم بودن این بیماری نیز آن می باشد که عامل آن که پشه آنوفل می باشد که بسیار به حشره کش ها مقاومت پیدا کرده است.

بیماری مالاریا از طریق پشه ای به نام آنوفل منتقل می شود به این صورت که هنگام خون خواری از بزاق خود که حاوی انگل می باشد را نیز به درون خون فرد وارد می کند. این انگل پس از ورود به خون از طریق جریان خون وارد کبد می شود و در آنجا از سلولهای کبدی تغذیه و سپس آنها را تخریب می کند و از سلول به سلول دیگر می رود و دوباره در آنجا این عمل تکرار می شود. و در نهایت به جریان خون می رود تا سلولهای خونی و گلبول قرمز را مورد تهاجم قرار دهد و در آنجا تکثیر شود.

این انگل در گلبول قرمز تکثیر می شود و از هموگلوبین موجود در گلبول قرمز تغذیه می کند و باعث اتمام هموگلوبین شده به طوری که در طی 3 روز گلبول قرمز پر از انگل می شود و آن را پاره می کند. و دوبار به جریان خون وارد می شود و به گلبول قرمز بعدی حمله ور می شود و به این ترتیب میزان آن در خون رفته رفته بسیار زیاد می شود.

این زیاد شدن انگل در خون باعث بروز تب در فرد می شود که علت آن پاره شدن گلبول ها می باشد و پس از ورود انگل به درون گلبول، تب دوباره قطع می شود.به همین ترتیب به طور متناوب هر 2،3 روز تب تکرار می شود و قطع می شود.

بیماری مالاریا و علائم

این پشه در زندگی خود مرحله دیگری دارد به این ترتیب که انگل مالاریا به درون روده رفته و در آنجا تکثیر می شود وآماده شروع مرحله بعدی و ورود به بدن فرد دیگری می شود.

علاوه برتب مشکل دیگری که مالاریا ایجاد می کند کم خونی شدید در فرد به علت از بین رفتن گلبول های قرمز است.

علائم بیماری:

-تب و لرزشدید (تب بالای 40 درجه)

-خستگی مزمن در فرد با ایجاد بیماری

-ضعف و سر درد

-بدن درد

-علائم مشابه سرماخوردگی

-فعال شدن طحال به منظور به دام انداختن گلبول های قرمز آلوده به ویروس که در نهایت باعث بزرگ شدن طحال می شود

-کم خونی که بیشتر به شکل کم خونی داسی شکل به وجود می آید

-اختلال دیگر در مالاریا چسبیدن گلبول های قرمز به دیواره رگ می باشد که علت آن زائده دار شدن گلبول های قرمز به دلیل پاره شدن می باشد و در نهایت اتصال آنها به هم باعث انسداد و بند آمدن خون در رگ می شود. این بسته شدن اگر در رگهای مغز اتفاق افتد باعث ایجاد حالت خواب آلودگی و کما در فرد می شود. همچنین بسته شدن رگ در زنان باردار باعث انسداد جفت و کوچک ماندن جنین و احتمالا مرگ می شود

-افت شدید قند

تشخیص این بیماری با مشاهده انگل مالاریا در آزمایشگاه زیر لام صورت می گیرد. البته ممکن است مشاهده لام نیاز به تکرار داشته باشد

درمان:

اگر بیماری در حالت خوش خیم باشد با داروهایی از جمله کلروکین طی چند روز درمان انجام می شود ولی در حالتی که مقاوم شده باشد نیاز به داروهای بیشتری می باشد از جمله مفلوکین و آرتزونات

منبع:  سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

برچسب گذاری توسط , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =