تست اسکاچ

تست  اسکاچ

تست اسکاچ تستی است که برای بررسی وجود نوعی کرم به نام کرم سنجاقی که از انواع کرمهای سوزنی است، درخواست می شود.

کرم سوزنی کرمی است که در مدفوع وجود دارد و برای تخم ریزی به ناحیه مقعد می رود و در آنجا تخم ریزی می کند. این کرم در شب معمولا حرکت می کند و باعث تحریک و خارش در ناحیه مقعد می شود و باعث عصبی شدن فرد می شود.

از آنجا که این کرم بیشتر در کودکان دیده می شود باعث بروز دندان قروچه در آنها می شود.

تخم ریزی کرم درصبح و ناحیه مقعد می باشد و معمولا تخم در ناحیه چین های مقعد باقی می ماند و باعث اذیت شدن آنها می شود. پزشک با مشاهده علائم و خارش در خواست تست اسکاچ را می هد که باید از ناحیه مقعد نمونه گیری شود که معمولا از والدین درخواست می شود تا نمونه گیری کنند. البته نمونه گیری باید دقیق و صحیح باشد تا تشخیص صحیح صورت گیرد.

تست اسکاچ

برای نمونه گیری آزمایشگاه به والدین یک پاکت کاغذی به همراه چندعدد لام شیشه ای و نوعی چسب نواری به نام چسب اسکاچ می دهد و به کسی که قرار است نمونه گیری کند روش انجام آن و زمان مناسب آن را توضیح می دهد.همچنین به فرد توصیه می شود که برای نمونه گیری از دستکش یک بار مصرف استفاده کند.

راهنمای تهيه نمونه چسب اسکاچ

1.اين آزمايش با هدف تشخيص عفونت ناشی از کرم سنجاقی ( کرمک)به وسيله مشاهده تخم آن در زير ميکروسکوپ صورت می‌گيرد و از آنجایي که اين کرم شب هنگام  درنواحی اطراف مقعد تخم ريزی می‌کند نمونه‌گيری را صبح و قبل از رفتن به دستشوئی ياحمام کردن انجام دهيد.

  1. 2.دست‌های خود را با آب و صابون بشوئيد.
  2. 3.يک قطعه نوار چسب اسکاچ به طول 10 سانتی متر بريده و دو طرف آن را با انگشتان خودبگيريد.
  3. 4.بيمار را بر روی شکم خوابانده و با استفاده از کمک فرد ديگر چسب را بطور کامل برروی چين‌های مخاطی اطراف مقعد چسبانده و سپس بگذاريد يک دقيقه بماند بعد چسب را جدا کنيد.
  4. 5.چسب را بر روی لام شيشه‌ای چسبانده و به آزمايشگاه تحويل دهيد.

باتشکر وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

 

برچسب گذاری توسط , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − شش =