تست اگزالات

تست اگزالات

یکی از تست های رایج آزمایشگاهی تست آنالیز ادرار است که به منظور بررسی کارکرد کلیه در آزمایشگاه انجام می شود. در آنالیز ادرار پارامتر های مختلف از ظاهر و رنگ ادرار تا موارد میکروسکوپی مورد بررسی قرار می گیرند.

یکی از این موارد بررسی وجود کریستال در ادرار می باشد. دیدن کریستال در ادرار می تواند نشانه وجود سنگ کلیه باشد. کریستال انواع گوناگونی دارد از جمله کریستال سیستئین، استروئید و اسید اوریک و اگزالات و فسفات کلسیم و … که کریستال سیستئین همیشه باید جدی گرفته شود. و وجود کریستال از نوع فسفات، فسفات کلسیم و اگزالات نشانه ادرار قلیایی است که ادرار اکثرا زمانی قلیایی می شود که  نمونه ادرار در محیط باقی بماند که در این صورت ارزش کلینیکی ندارد. اما گاه در کلیه کریستال های اگزالات تشکیل می شود.

تست اگزالات

اگزالات به طور طبیعی در گیاها ن و به میزان کم در بدن انسان وجود داشته باشد. این ماده در اثر مصرف بالای ویتامین C  و رسوب آن و در نهایت تبدیل آن به اگزالات به وجود می آید.

این رسوب باعث به وجود سنگ کلیه می شود. این رسوب  زیر میکروسکوپ به صورت کریستال های سوزنی شکل دیده می شود که می تواند باعث درد شدید در فرد شود. این سنگ در 80 درصد موارد سنگ کلیه دیده می شود. درد این سنگ در ناحیه لگن و ناحیه تناسلی نیز احساس می شود.

برخی مواد می تواند به تشکیل اگزالات کمک کند که از این موارد می توان به سبزیجاتی مانند اسفناج و جعفری، کرفس(سبزیجات پهن برگ) و مصرف زیاد مغزبادام، بادام زمینی، مصرف زیاد توت ها و انگور و غلاتی مانند سویا اشاره کرد. همچنین از موارد دیگری که باعث تولید اگزالات می شود می توان به چای سیاه و کاکائو و جوانه گندم اشاره کرد.

شرایط جمع­ آوری نمونه ادرار 24 ساعته و Random برای آزمایش Oxalate ادرار

توجه به موارد زیر ضرورت دارد:

2 الی 3 روز قبل از جمع­آوری نمونه ادرار از مصرف زیاد مواد غذایی که دارای ویتامین C از جمله مرکبات تازه (مانند لیموشیرین، پرتقال، گریپ فروت، لیمو شیرین، اسفناج، توت فرنگی، گوجه فرنگی) خودداری کنید.

قرص ویتامین  C 2   الی 3 روز قبل از جمع­آوری نمونه ادرار مصرف نشود.

منبع : سایت آزمایشگاه آزادی

 

برچسب گذاری توسط , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + ده =