رادیوگرافی اسكنوگرام

رادیوگرافی اسكنوگرام

مشکلات بسیاری به دلیل کوتاهی اندام تحتانی ممکن است ایجاد شود . این مشکلات با بررسی و معاینه پزشک قابل مشاهده هستند اما برای بررسی های دقیق تر می توان از رادیوگرافی اسكنوگرام استفاده نمود . اما درصورت وجود در این مشکل ممکن است متوجه شده باشید که در تمامی مرکز سونوگرافیوجود ندارد . زیرا علاوه بر وجود امکانات رادیولوژی مورد نظر نیاز به پرسنل و کارشناس دارد که دوره این کار را گذرانده و آگاهی لازم در این زمینه دارد .

مزایای روش رادیوگرافی اسكنوگرام چیست ؟

با استفاده از رادیوگرافی اسكنوگرام می توان چه مواردی را بررسی نمود ؟

هزینه رادیوگرافی اسكنوگرام چقدر است ؟

رادیوگرافی اسكنوگرام

رادیوگرافی اسكنوگرام

رادیوگرافی اسكنوگرام

رادیوگرافی اسكنوگرام، یکی از رادیوگرافی های تخصصی می باشد که توسط پزشکان ارتوپدی درخواست می شود . این رادیوگرافی در تمامی مراکز تصویربرداری و رادیولوژی قابل انجام نمی باشد .

دلایل انجام رادیوگرافی اسكنوگرام

از دلایل شایع درخواست رادیوگرافی اسكنوگرام می توان به ارزیابی و اندازه گیری میزان دقیق کوتاهی اندام تحتانی و مقایسه اختلاف طول پاها می باشد .

یک پزشک متخصص ارتوپدی می تواند از طریق بالین بیمار طول ظاهری اندام های تحتانی و پا بیمار را مقایسه نماید . اما قبل از انجام عمل جراحی قطعا نیاز به ارزیابی دقیق طول اندام ها  توسط راديولوژی اسكنوگرام و همچنین بررسی نمای اندام (alignment view ) در اندام های تحتانی می باشد .

همچنین جهت بررسی انحراف ستون فقرات، انحراف اسکولیوز و یا ارزیابی بیماری های لگن که می توانند منجر به انحراف استخوان لگن شوند از این روش استفاده می شود . زیرا در صورت انحراف و یا کجی، ممکن است مشکل کوتاه شدن و یا بلندی اندام های تحتانی پاها ایجاد نماید .

در رادیوگرافی اسكنوگرام  چه مواردی بررسی می شود ؟

در این صورت باید رادیوگرافی تخصصی اسكنوگرام می باشد . در رادیولوژی تخصصی اسكنوگرام، همانند رادیوگرافی تری جوینت و یا رادیوگرافی الایمنتویو نیاز به هر سه مفصل هیپ، زانو ها و مچ پاها در یک گرافی خواهد بود که توسط برخی از مراکز رادیولوژی با امکانات موجود و پرسنل مجرب قابل انجام می باشد .

مزایای راديوگرافى اسكنوگرام

در این روش نسبت به سی تی اسکن دوز کمتری از اشعه ایکس در بدن افراد وارد می شود .

هزینه راديوگرافى اسكنوگرام نسبت به سی تی اسکن کمتر است .

دقت بررسی در این روش نسبت به انواع سونوگرافی، رادیوگرافی، رادیولوژی و همچنین سی تی اسکن بالاتر است .

مشکلات ناشی از کوتاهی اندام تحتانی

کوتاهی اندام تحتانی و پاها به دلیل مشکلاتی همچون فلج اطفال، ترما یا شکستگی، عفونت مفصلی، عفونت استخوانی، کجی لگنی، نکروز سر فمور و … می باشد .

استفاده از رادیوگرافی اسكنوگرام در مرکز سونوگرافی دکتر سیف قابل انجام است .
جهت دریافت مشاوره می توانید با شماره ۸۸۵۵۳۳۱۰ تماس حاصل نمایید .
پیج اینستاگرام سونوگرافی دکتر سیف

هزینه رادیوگرافی اسكنوگرام

هزینه انجام رادیوگرافی اسکنوگرام با توجه به تعرفه مشخص شده توسط وزارت بهداشت و سلامت دریافت می شود . همانطور که اشاره شد این روش نسبت به سایر موارد دارای هزینه کمتری می باشد .

نتیجه گیری

یکی از روش های مناسب جهت بررسی کوتاهی اندام تحتانی استفاده از رادیوگرافی اسكنوگرام می باشد . این روش با اشعه کمتر ، هزینه مناسب می تواند نسبت به سایر روش ها دقت بسیار بالایی برخوردار است .

برچسب گذاری توسط ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − هفت =