سکته قلبی

سکته قلبی

درد در ناحیه قفسه سینه می تواند از علائم بروز سکته قلبی باشد که معمولا افراد با این علائم به اورژانس مراجعه می کنند. البته همه دردهای ناحیه قفسه سینه نمی تواند دلیل بر سکته قلبی باشد  و تنها کمتر یک سوم موارد وجود سکته را نشان می دهد.

یکی از علل اصلی سکته قلبی گرفتگی عروق یا تصلب شرایین یا آترواسکلروز می باشد که متاسفانه در کشور ما روز به روز بیشتر دیده می شود و سن بروز آن در کشور کاهش یافته است.

آترواسکلروز پدیده ای پیشرونده و مزمن می تواند شود که شروع آن معمولا از سن 20 سالگی می باشد و در اوایل بیماری بدون علامت می باشد و وقتی علائم بروز می کند که بیش از نیمی از رگ گرفته باشد. با پیشرفت میزان گرفتگی علائم بیشتری بروز می کند.

برخی علائم برای سکته قلبی هستد که در صورت مشاهده آنها، باید مشکل را جدی بگیرید.

-درد در ناحیه قفسه سینه: درد در ناحیه قفسه سینه از مهمترین علائم بروز سکته می باشد که در افراد احساس فشار در مرکز قفسه سینه مشاهده می شود که می تواند به طور طولانی در قفسه سینه احساس شود یا به طور متناوب باشد و چند دقیقه یک بار این درد احساس شود. همچنین این درد در پشت استخوان جناق احساس می شود.

سکته قلبی

البته در بعضی موارد نیز دردی در قفسه سینه مشاهده نمی شود یا در نواحی دیگر بدن مثل گردن و شانه و پشت احساس می شود.

-حالت تهوع و استفراغ: همیشه احساس حالت تهوع علامت سکته نیست و می تواند به علل و بیماریهای دیگر نیز مشاهده شود. ولی در اثر گرفتگی عروق، ممکن است حالت تهوع و عرق سرد ایجاد شود. اگر حالت تهوع را همراه سایر علائم سکته مشاده کردید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

-سرگیجه و بی حسی در سر و حالت غش: از علائم شایع دیگر بروز سکته احساس سرگیجه و احساس سبکی در سر می بشد. البته این علامت نیز به تنهایی نمی تواند بروز سکته در تایید کند ولی  اگر همراه درد و سنگینی در ناحیه قفسه سینه می باشد باید جدی گرفته شود.این علامت در زنان بیشتر از مردان مشاهده می شود.

-حس نفس تنگی: یکی از علائمی که به طور ناگهانی بروز می کند احساس تنگی نفس می باشد. هرچند که تنگی نفس در بسیاری از بیماریها مشاهده می شود ولی این تنگی نفس با سایر بیماریها متفاوت است و مثل حالتیست که فرد به سختی ورزش کرده باشد.

منبع: سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

 

برچسب گذاری توسط , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 6 =