قاعدگی دردناک

قاعدگی دردناک

قاعدگی دردناک یکی از شایع ترین شکایات خانمهاست و در اغلب موارد 4 یا 5 سال بعد از شروع اولین قاعدگی آغاز می شود که البته با بالا رفتن سن، میزان این دردها کاهش می یابد.

دردهای شکمی عموما در قسمت پایین شکم به صورت انقباض حس می شود. بعضی از خانمها ممکن است درد شدیدی در کمر و ران پا باهم داشته باشند. درد معمولا قبل از قاعدگی و یا با شروع قاعدگی شروع می شود و پس از چند روز بر طرف می شود.

از علائم دیگری که در قاعدگی ایجاد می شود تهوع و اختلالات گوارشی، گاه احساس ضعف و خستگی و سر درد و سرگیجه می باشد.

علت قاعدگی دردناک آزاد شدن برخی مواد شیمیایی به نام پروستاگلاندین ها می باشد که در لایه درونی رحم در زمان قاعدگی تشکیل می شود. این مواد شیمیایی با ایجاد انقباض در ماهیچه رحمی می توانند عامل تولید درد باشند. این درد فرم خفیفی از دردهایی است که در هنگام زایمان رخ می دهد.

قاعدگی دردناک

درمان دردهای قاعدگی:

1- مصرف مسکن ها: برخی از ضد التهاب ها مانند ایبوبروفن در درمان دردهای قاعدگی بسیار موثر می باشند.

2- داروهای پیشگیری از بارداری: این داروها از طریق نازک کردن دیواره پوشاننده رحم که محل تولید پروستاگلاندین ها هستند عمل می کنند. البته باید دقت شود که این روش مناسب خانمهاییست که نمی خواهند باردار شود و در کسانی که قصد باردار شدن دارند توصیه نمی شود.

3- درمان های خانگی و غیر دارویی: این روش ها احتمالا اثر کمتری نسبت به درمان های دارویی دارند ولی به دلیل اینکه مسکن ها  می توانند عوارض داشته باشند بهتر است تا حد امکان از آنها استفاده نشود.

روشهای خانگی مانند گرم کردن ناحیه شکم و کمر با کمپرس آب گرم، انجام فعالیت های ورزشی منظم مثل ایروبیک، یوگا و پیاده روی سبک، مصرف برخی غذاها و داروهای گیاهی می تواند در کاهش درد موثر باشد.

توصیه می شود افراد با قاعدگی دردناک که درد آنها با مسکن نیز بر طرف نمی شود تحت معاینه کامل لگن و شکم قرار گیرند.

منبع: سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

 

برچسب گذاری توسط , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 15 =