پان سیتوپنی چیست

پان سیتوپنی چیست

خون انسان از سه نوع سلول اصلی به نامهای گلبول قرمز، گلبول سفید و پلاکت ساخته شده است که ساخت آنها در مغز استخوان صورت می گیرد. هریک از این سلولها وظایف خاصی برعهده دارند:

گلبولهای قرمز وظیفه اکسیژن رسانی به بافتها

گلبولهای سفید وظیفه دفاع از بدن در برابر عوامل بیگانه

پلاکت ها نقش در انعقاد خون و سیستم انعقادی دارند.

پان سیتوپنی چیست

اختلال در هریک از این سلولها می تواند بیماریهای مختلفی را ایجاد کند. به طور مثال کمبود گلبول قرمز باعث کم خونی(آنمی) و کمبود گلبول سفید(لکوپنی) باعث بروز برخی عفونت ها و کمبود پلاکت (ترومبوسیتوپنی) می تواند بیماریهای انعقادی را به وجود آورد.

پان سیتوپنی یکی از بیماریهای ناشایع  درعین حال خطرناک خونی است که افراد بین 20 تا 25 یا بالای 50 سال را مبتلا می کند و می تواند به صورت مادر زادی یا اکتسابی به وجود آید.

در این افراد به دلیل وجود مشکلات مغز استخوان در ساخت  هرسه نوع سلول خونی، مشکلات کمبود یا ساخته نشدن این رده های خونی به وجود می آید.

علائم بیماری:

افراد مبتلا در درجه اول مشکلات کم خونی به دلیل کمبود گلبول قرمز، مشکلات بروز عفونت به دلیل کمبودن گلبول سفید و خونریزی را به دلیل کمبود میزان پلاکت مشاهده می کنند. هریک از این مشکلات خود باعث بروز بیماریها و مشکلات بعدی می شود. به طور مثال به دنبال کم خونی در فرد می تواند اندازه گلبولهای قرمز بزرگ شود که به آن ماکروسیستیک می گویند.

تشخیص:

در این بیماری به دلیل اینکه همه سلولها با هم کم می شوند تشخیص با نمونه خون  در زیر میکروسکوپ امکان پذیر نمی باشد و حتما باید از از مغز استخوان نمونه برداری صورت پذیرد.

در این بیماران میزان پلاکت به کمتر از 20000 در میلی متر معکب می رسد.

برای درمان بیماری ممکن است از پیوند مغز استخوان یا داروهای ستروئیدی و در موارد کمتر داروهای سرکوب سیستم ایمنی تجویز شود.

منبع: سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

 

برچسب گذاری توسط , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 10 =